2014. április 28., hétfő

Polgár Patrik

Az igazság az, hogy van, ami egyszerre és van, ami soha sem fog közel jönni az emberhez. Itt egy dal, ami szól, ami mond, ami szép!
Gratulálok....! Nagy tisztelettel köszöntöm Polgár Patrikot az oldalon. Mielőtt egy kis magyarázat jönne a bevezetőhöz, beszéljünk Rólad!

Sziasztok! Nagy szeretettel köszöntöm az olvasókat. Örülök, hogy ilyen hatást keltett benned a dal. Rólam röviden annyit, hogy Vas megye legnyugatibb településén élek, Felsőszölnökön. 19 éves vagyok, vendéglős szakon tanulok, és idén fogok érettségizni.

„Eljön a perc”. Szeretném elkerülni, hogy banális legyen a kérdés, de minek kellett történnie veled, vagy a világodban, hogy ez a dal megszülethessen?

A dal 2011-es év vége felé született meg. Elsőként ezt a pofon egyszerű gitártémát alkottam meg, ezt rögzítettem, sokszor visszahallgattam, és a visszahallgatás alatt pedig jött az ihlet így született meg a dalszöveg. A dal alapvetően egy szerelmes témájú dal, ami magába foglalja még a reménykedést és a küzdést is. Úgy érzem, hogy a dal fokozatosan épül fel. Gyakorlatilag egy folyamat, amely elsőként a kételyből indul ki, majd az érzések miatt élre tör a bátorság, majd ebből a vágy, vágyakozás a másikért. Ezért is kapta a dal az eljön a perc címet, mert eljön majd az az idő amikor ez a ,,vágyódásos-várakozás” és a küzdés eredményre vezet.


Amikor ez a szerzemény íródott, akkor szerelmesnek nem éppen mondhattam magam, azt hiszem inkább csak vágytam a szerelemre, és ezért született meg ez a dal egy ilyen témájú dalnak. Nagyon fontos szóvá tennem, hogy ezzel a nótával 2012-ben az akkori zenekarommal már próbálkoztunk, igaz teljesen más hangszerelésben és az igazat megvallva nem volt túl vállalható a dolog. Még ebben az évben ez a formáció feloszlott. 2012 novembere óta tagja vagyok egy West Alfa nevű formációnak. Az énekesünknek, Kiss Árpádnak vetettem fel az ötletet, hogy van egy dal, amit én írtam, szerintem nagyon jól szólna az ő hangjával, valamikor megmutatnám neki. Árpi természetesen támogatta ezt az ötletet, egyik nap elmentem hozzá, feljátszottam neki a dalt, eldudorásztam a dallamot és tetszett neki a nóta. Eredetileg úgy terveztük, hogy komplett zenekaros verzióban készítjük el, de rögzítettük házi körülmények között a dalt így gitár-ének verzióba és visszahallgatva pedig annyira hangulatosnak találtuk, hogy ez így gitár-ének verzióba is teljesen hangulatos és megállja a helyét. Szeretném megköszönni Kiss Árpádnak a közreműködést.

Patrik, kiválóan szól a gitár a kezedben. Beszéljünk Polgár Patrikról és a gitárról, a hangszerről. Hogyan került a zenei világodba a gitár?


Gyerekkorom óta a zene fontos szerepet játszik az életembe. Mindig rockzene szólt nálunk, általában Lord, P-Mobil, Pokolgép vagy Tankcsapda. Kiskoromban már nagyon tetszett az elektromos gitárnak a hangja. 8 évesen írattak be Szentgotthárdra a Takács Jenő Zeneiskolába és természetesen hangszernek a gitárt választottam. Klasszikus gitárszak működött akkor a zeneiskolába, tehát az alapokat klasszikus gitáron sajátítottam el Lakatos József gitártanár úrtól. Nem sokkal voltam nagyobb a gitáromnál, de amint hazaértünk vele még mindig itt van előttem a kép, ahogy ülök a fotelbe és pengetem az üres húrokat. Általános iskola utolsó évében befejeztem a zeneiskolát. Ezt követően kaptam a szüleimtől egy elektromos gitárt és egy kiserősítőt. Bár sok mindent tanultam a zeneiskolában, de nagyon sok mindenre önállóan kellett rájönnöm, mivel azért van bőven különbség a klasszikus gitárjáték és az elektromos gitárjáték között. Kezdetekben nagyon nagy segítség volt az interneten fent lévő oktatóvideók használata. Elsőként elektromos gitáron az ACDC Highway to hell című nótáját tanultam meg, az nagyon nagy kedvet adott a folytatáshoz az elektromos gitáron való játékhoz. 2013 novemberében kezdtem meg tanulmányaimat Kovács Ervinnél, akitől már most nagyon sokat tanultam szakmailag és emberileg is. Ervin gyakorlatilag egy példaképpé nőtt a szemembe, egy rossz szót/ tulajdonságot nem tudnék rá mondani, ezek mellett pedig egy igazi virtuóz. Köszönöm a sorsnak, hogy ismerhetem, és hogy a tanítványa lehetek.

Egyszerűen, mit vársz a gitártól?

A gitár számomra egyet jelent a szerelemmel, az érzelem kifejezéssel az érzelem átadással. Bármilyen hangulata van az embernek, egy hangszerrel jelen esetben ugye a gitárral ezt ki lehet fejezni, át is lehet adni. Én úgy érzem, hogy a gitárnak nagyon nyugtató hatása is tud lenni, többször volt már, hogy stresszesebb állapotba vagy negatívumok érése után a kezembe vettem a gitárt és a gitározás megnyugtatott. Ha az ember a kezébe veszi a gitárt, akkor létrejön egy burok, megszűnik a külvilág.

Zenekarod a West Alfa. Mit kell tudnunk erről a formációról?


2012 novemberében alakult a banda. A zenekar magja helyi, tehát egy felsőszölnöki formációról van szó. 5-en vagyunk. Kiss Árpád- ének, Vogrincsics Jocó-dob, Szukics Benjámin billentyű, Bajzek Patrik szaxofon, jómagam pedig a gitáros lennék. Sajnos basszusgitárosunk nincs, már jó ideje keresünk, de ebben a szentgotthárdi régióban alig akad 1-2 basszusgitáros. Koncerteken a basszust a billentyűsünk játssza, ami nem teljesen olyan, mint egy basszusgitár hangja, de azért nem érezheti azt senki sem, hogy mennyire kéne az a mély a dalokhoz. Egyébként a zenekarral dallamos rockzenét játszunk. A repertoárunk nagy részét Lord, Edda Művek és Bikini feldolgozások alkotják. Idén januártól pedig saját daloknak is nekiálltunk ebből egyik az általam írt Eljön a perc című dal, amit játszunk a gitár-ének verzión kívül teljes zenekari hangszerelésben is.

Ahogy a zenédet hallgatom, simán jön róla a sajár út, a sajátos zenei fantázia. Merre tartasz, merre igyekszel a gitárvilágok, hát nem éppen egyszerű útjain?

Mindenféleképpen lesz folytatás ebben a stílusban, tehát gitár-ének verziós dalok lesznek még szép számmal, van már jó néhány, ami teljesen kész van, csak rögzíteni kell. Ezek természetesen az interneten is elérhetőek lesznek majd. Komoly terv, hogy ezek a dalok, stúdióminőségben is rögzítve legyenek, valamint nagy vágyam, hogy ezek a dalok minél több emberhez eljussanak. A zenekar sajnos ennyire nem elhivatott ez ügyben, inkább csak amolyan, haknibanda” vagyunk.


Örök kérdés. A gitárnak jól kell szólnia, jól kell megszólalnia. Beszélnél pár szóban a gitárodról, erősítődről?

Igazából én még csak egy lelkes amatőr vagyok, nagyon sokat kell tanulnom még, középiskolásként sok lehetőségem nem volt arra, hogy annyi pénzt összegyűjtsek, amiből egy komolyabb „motyót” lehetne venni. Jelenleg egy Harley Benton gitár és egy Fender Frontman erősítőm van, persze folyamatos terv és amint módomban áll azonnal váltok komolyabbra.

Patrik, miben látod a dalszerzés lényegét? Miért kell, hogy dalokat szerezz?


2-3 éve írok saját szerzeményeket. Ezek vagy úgy születnek, hogy kitalálok egy gitártémát és ez a téma amilyen hatást gyakorol rám, az alapján íródik meg a dalszöveg. Vagy előfordul, hogy valamikor, ha olyan hatás ér, akkor elég sűrűn szoktam írni, és ezt később pedig próbálom dallá átvariálni, megfelelő dallam és gitártémával karöltve. Én nagyon fontosnak tartom a mai világban a dalszövegek fontosságát. Engem mondhatni irritálnak a semmit mondó dalszövegek, régebben még Demjén Ferenc nyilatkozta azt, hogy a mulatós műfajú dalszöveget ő bármikor tudna írni reggel a wc-n ülve, nos, Feri bácsinak ebben teljesen igaza van szerintem. Visszatérve a dalszövegekre, én csak olyan dologról tudok írni, amit átéltem, vagy amit szeretnék átélni, illetve amilyen érzések kavarognak bennem. Valamint úgy sosem tudnék dalt írni, hogyha meg lenne szabva, hogy na, most leülök és írok egy dalt. Ez a hajlam egyszer csak jön az emberből, alapból és ilyenkor csak egy toll kell és egy papír semmi más.
Nagyon megtisztelő számomra, hogy felkerülhettem az oldalra, és nagyon köszönöm a lehetőséget!

Köszönöm Patrik az interjút, és további sok sikert kívánok a gitarvilagok.com nevében is!

Udvardy Udy Zsolt
06/30-226-1017