Pénzes Matilddal beszélgettem az AMATILD új lemezéről, mely "Esik a nap" címmel jelent meg. Bemutató, Április 9-én, Leányfalun, a Faluházban, 18.00 órai kezdettel. Kiváló, magyar költők versei jelennek meg a lemezen a természetről, az évszakok változásáról az Amatild zenéjével. Gratulálok a lemezhez! Matild, beszélnél a témaválasztásról?
A lemez címe Babits Mihály „Nyár” című versének kezdősora. A CD az évszakok körforgását mutatja be magyar költők szavaival. Minden évszakról 3-3 vers szól. Téllel indulva háromszor járjuk körbe az évet, míg végül a lemez egy karácsonyt megidéző Pilinszky verssel zárul. Az „Esik a nap” lemezcím utal a természet felborult egyensúlyára, arra, hogy az évszakok közötti különbségek kezdenek összemosódni. Nagyon változatos zenei anyag készült, hiszen ugyanazt az évszakot, természeti jelenséget az egyes költők más és más módon láttatják velünk. Az ő szemükön keresztül megismerhetjük az évszakok sajátos színeit, hangulatait, melyeket talán e versek, dalok nélkül sohasem vennénk észre. És ki tudja, meddig lesznek még évszakok?
Tizenhárom vers, hét zenész. Különböző gondolatok, inspirációk, benyomások. Verseket, nagyok verseit megzenésíteni az egyik legnehezebb műfaj. Szóval kompromisszumok a lemez születése körül. Hallhatunk erről pár szóban?
A lemez témáját ugyan én találtam ki, és a verseket is jómagam válogattam, de a legnagyobb feladat a megzenésítés, gitáros zeneszerzőnkre Veress Gábor Csabárahárult. Nagyon hamar, gyakorlatilag két hét alatt születtek meg a dalok. December végén még csak József Attila: Tél című verse volt készen és április elején már kezünkbe foghatjuk a kész CD-t. A vonós és vokál hangszerelést Szirtes Edina „Mókus” készítette. Az ő személyisége nagyon meghatározza az egész anyag megszólalását. Itt szeretném megemlíteni a többi muzsikusunkat is, akik nélkül nem jött volna létre ez a lemez: Bede Péter (tárogató), Földes Gábor (basszusgitár), Clemente Gábor (ütőhangszerek), Kertész Endre (cselló). A CD megszólalása a fantasztikus hangmérnök Tót-Bagi Csaba keze munkája. Azért esett rá a választásunk, mert ő igen csak otthon van az akusztikus zenében, hiszen ő Al Di Meola hangmérnöke. Meg kell említenem még a kiadónkat Gryllus Dánielt is, aki szabad kezet adott nekünk mindenben. Összefoglalva: nem voltak kompromisszumok, hiszen fantasztikus emberekkel dolgozhattunk együtt.
Aki versel, verseket énekel meg, annak közel kell élnie a természethez, a természetességhez. Aki így él az jobban érzi a szépet, a jót. Ha ezt oda tudja adni a többi embernek, az valami csodálatos tehetség. Ezt érzem, amikor hallgatlak. Mit gondolsz erről?
Vidéki lány vagyok. Egy szabolcs-szatmári kis faluban nőttem fel és ma is falun élek, igaz Budapesthez közel. A természet és a természetesség mindig része volt az életemnek. Szerencsésnek mondhatom magam, mert a szüleimtől is stabil alapokat kaptam. Fontosnak tartom az önismeretet, a belső nyugalmat és a lélek folyamatos „tisztogatását”. Próbálok éneklés közben olyan ősi érzésekhez, képekhez visszanyúlni önmagamban, melyek kortól, nyelvtől és hovatartozástól függetlenül bennünk élnek. Nagy megtiszteltetés és felelősség is számomra, hogy ilyen formátumú magyar költők verseit énekelhetem. A lemez az alábbi költők verseit tartalmazza: József Attila, Áprily, Babits, Pilinszky, Kányádi, Kosztolányi, Lukács László és Puszta Sándor.
Matild, visszakanyarodva a témaválasztáshoz. Ahhoz, hogy a lemez mondanivalója tényleg elérje a célját nagyon bíznod kell az emberekben! Jól látom?
Szeretem az embereket, és sokra tartom őket. Az a tapasztalatom, hogy a közönségünk érzi ezt és nyitott szívvel hallgatják a dalainkat kortól és nemtől függetlenül. Hiszem, hogy akihez kell, eljut az üzenetünk.
Kihagyhatatlan kérdés! Tervek?
Rengeteg megvalósulásra váró ötletünk van! Ebben az évben az új „Esik a nap” c. lemezünkkel koncertezünk. Találkozhat velünk a közönség többek között a váci Püspöki Palotában, Budapesten a Párbeszéd Házában, és Kapolcson a Művészetek Völgyében is. Már két lemezanyag meg van írva és kidolgozásra vár a fiókban. Az egyik az első lemezünk a „Föld és ég” folytatásaként saját dalokból és dalszövegekből áll.A másik a „Falusi zsoltár” c. lemezünk nyomán Puszta Sándor pap-költő által írt, 33 versből álló zenemű, melynek Misztikus Rapszódia a címe. És már körvonalazódik a következő tematikus lemez anyag témája is, melyen majd ismét ismert magyar költők versei szerepelnek majd. De ne szaladjunk ennyire előre! Szeretnénk, ha minél több emberhez eljutnának a dalaink. Köszönöm, hogy Te is segítesz minket ebben!
Matild, nagyon köszönöm a beszélgetést, és nagyon sok sikert Nektek!
Köszönjük, és szeretettel várunk Bennetek.
Fotók: Mernyó Ferenc és Szóráh Gyula
Fotók: Mernyó Ferenc és Szóráh Gyula
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése