2016. április 21., csütörtök

Bodrik Alexander, gitárkészítő mester


Bodrik Alexander, gitárkészítő mester. Láttam az egyik munkáját, és hirtelen nem tudtam hova tenni. Azon vettem észre magam, hogy gyönyörködöm benne. Soha nem gondoltam volna, hogy a képzőművészet irányába viszi el a gondolataimat egy gitár. Gratulálok Alexandernek. Hangszerkészítés. Nem egy általános szakma. Beszéljünk Bodrik Alexander hangszerkészítőről!

A kiinduló pont mindig a művészet, és ha nem az, akkor semmit sem kell csinálni. Az inspirációt tehát csak egy megragadó művészi szerzemény válthatja ki, amihez, ha válaszolni szeretnék arra, valamilyen fajta eszköz szükséges, ez az én esetemben a gitár. Eleinte vásároltam a gitárokat, de mivel ezek a hangszerek nem megfelelő módon szolgáltak, nemsokára saját gitárok építéséhez folyamodtam.


Mi tud inspirálni, mi az ami azt mondatja neked, hogy ebből a gondolatból hangszer, gitár lesz?

Elejétől fogva olyan gitárokat akartam faragni amelyek nem találhatók a piacon, az utánzókból van elég, így a design-okat úgy készítem, hogy minden áron másak legyenek mint a már meglevő modellek. Sok olyanfajta finomsággal látom el a hangszereimet amit csak kézbe véve lehet érzékelni, itt speciálisan a nyakról van szó. A hangszedőket magam tekercselem, beépítem a gitárba és annyiszor cserélem amíg elérem a megfelelő hangzást. Többfajta erősítőim vannak, ezek azért szükségesek, mert egy kiváló gitár nem feltétlen működik jól minden erősítővel, és persze itt még a stílusok is közbe játszanak. Felfogásom szerint a hangszerek visszatükrözik az építő szellemét!

Nem tudom miért, de valahogy a gitárjaid hangulatát a festészethez hasonlítanám. Ha egy vásznon látnám vissza, rendben. Sajátos, a színvilágod. Következzenek a színek!

A gitárépítés mellet festészettel is foglalkozom, azaz 1989/90 a Budapesti Képzőművészeti Főiskolára is jártam, így nem is akkora meglepetés ha egy bizonyos újfajta színvilágot hozok a FINISH-be.

Alexander, ha nem titok, hallhatunk, konkrétan, szakmai szempontok alapján a hangszereidről?

A gitár alapja nekem feltétlenül a fa,ehhez persze nagy tapasztalat és intuíció is szükséges, tehát ha egy bizonyos gitártípus építésére szánom el magam,kell tudnom milyen fafajtákkal érhető el. Épp most rendeltem "US-Red Alder" Amerikai vörös égerfát, mert ha egy FENDER-es STRATOCASTER hangzást akarunk, akkor ez e fa kell, és még abból is nagyon jó! A fákat jól megkopogtatom és így döntöm el a test, nyak kombinációt. 




Nagy Dénes, Dini esetében a tervezés így történt:
Láttam és hallottam a koncerten - STÍLUS.
Főleg SG-n játszik, STRAT-nál nem használ tremolót, tehát mahagóni fa kell rideg híddal, és a gitár ne legyen túl súlyos. A fáim közül kiválasztottam egy könnyű egy-darabban levő KHAYA-mahagónit, hozzá keményebb mahagóni nyakfa jött. Három pickup-ot kap - így egy kissé a STRAT is benne van.

Mennyire zenei vagy játék stílus "specifikusak" a gitárjaid? Egyáltalán felmerülhet ilyen kérdés?

Igenis, fel kell merüljön! Ez az első kérdéssel alapvetően összefügg, a zenei műfajt, stílust szeretnem kell,csak így jöhet létre az invenció a gitár hangzása iránt. Nekem a BLUES nagyon elöl áll,ebben az esetben olyan gitárt készítek ami e műfajban a lehető legjobb kifejező erővel rendelkezik.

Alexander, végezetül, szóljunk a terveidről!

Már több gitárosnak módosítottam a hangszereit, nagyon boldogak voltak és mindegyikük arra akart bírni, hogy saját műhelyt nyissak, de akkor nagyon mögötte kell ám állni és másra nem igen marad idő. Összeköttetés nélkül nem megy semmi,az nekem persze abszolút nincs! A jó fa beszerzése igen nehéz és költséges lett,ez pedig a legfontosabb tényező. Ezért inkább  gitár-tervezéssel  szeretnék a  piacra törni-esetleg nagy cégekkel összedolgozni.

Alexander, nagyon köszönöm a beszélgetést, és még egyszer nagyon sok sikert kívánok a munkáidhoz! 

Köszönöm a beszélgetést.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése